بلاگ آموزشی خبری میربرند

MirBrand Weekly Blog

طراحی استراتژی بازاریابی مشتری محور

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

گام های اصلی در طراحی یک استراتژی بازاریابی مشتری محور یعنی : بخش بندی، انتخاب بازار هدف ، متمایز سازی و تعیین جایگاه بازار

استراتژی بازار یابی مشتری محور با انتخاب مشتریانی که باید به آنها خدمت دهی شود و نیز تصمیم گیری در خصوص طرح ایجاد ارزش که به بهترین نحو به مشتریان هدف خدمت دهی شود آغاز می شود. استراتژی بازاریابی مشتری محور متشکل از چهار مرحله است. بخش بندی بازار، به معنای تقسیم بازار به گروهای مجزا از خریداران با نیازها ویژگی های شخصیتی یا رفتاری متفاوت که ممکن است نیازمند محصولات یا آمیخته بازاریابی جدایی باشند ، است. در مرحله تعیین بازارهدف جذابیت تمام بخش های بازارارزیابی می شود و بخش یا بخش هایی برای خدمات دهی انتخاب می شوند. تعیین بازار هدف متشکل از طراحی استراتژی هایی به منظور بنای روابطی درست با مشتری هایی مناسب است. متمایز سازی دربرگیرنده متمایز کردن کالاها و خدمات به منظور ایجاد ارزش برتر برای مشتری و تعیین جایگاه محصول متشکل از تعیین جایگاه کالاها و خدمات در اذهان مشتریان هدف است.

مهم ترین مبانی بخش بندی بازارهای مصرفی و بازارهای تجاری

هیچ راه مشخصی برای بخش بندی بازار وجود ندارد. بنابراین، بازاریاب متغیرهای متفاوتی را می آزماید تا ببیند کدامیک ایجاد کننده بهترین موقعیت های بخش بندی هستند. برای بازارهای مصرفی، مهمترین متغیرهای بخش بندی عوامل جغرافیایی، جمعیت شناختی، روان نگاری و رفتاری اند. در بخش بندی برمبنای عوامل جغرافیایی بازار به واحد های جغرافیایی متمایزی از قبیل کشورها، مناطق، ایالات، بخش، شهرها، و یا محله ها تقسیم می شود. در بخش بندی جمعیت شناختی، بازار بر اساس متغیرهای جمعیت شناختی از جمله سن، جنسیت، تعداد افراد خانواده، چرخه زندگی خانواده، درآمد، شغل، تحصیلات، مذهب، نژاد، نسل و ملیت به بخش هایی تقسیم می شود. در بخش بندی روان نگاری، بازار بر حسب طبقه اجتماعی، سبک زندگی و ویژگی های شخصیتی به گروه هایی تقسیم می شود و در بخش بندی رفتاری، بازار بر حسب دانش مصرف کننده، دیدگاه ها، کاربری ها، یا واکنش ها نسبت به یک محصول به گروه هایی تقسیم می شود. 

بازار یاب های تجاری بسیاری از متغیرهای بکار گرفته شده در بازارهای مصرفی را برای بخش بندی بازارشان به کار می گیرند. ولی بازارهای تجاری همچنین می توانند بر حسب ویژگی های جمعیت شناختی مصرف کنندگان تجاری  (صنعت ، بزرگی شرکت)ویژگی های عملیاتی، روش های خرید، عوامل موقعیتی و ویژگی های شخصیتی نیز بخش بندی شوند. کارآمد بودن تحلیل بخش بندی بستگی به یافتن بخش هایی دارد که قابل سنجش، در دسترس، مهم، متمایز و قابل مطرح کردن باشند.

درباره آژانس برندسازی

آژانس برندسازی میرا با همکاری گروهی از متخصصان در زمینه های مختلف تجارت تشکیل شده است و تا کنون مشغول به توسعه بازار هدف و برندینگ بصورت حرفه ای در عرصه های مختلف کسب و کار مانند طلا و جواهرات و سنگهای زینتی، رستوران و کافه تریا، آموزش تیم فروش و بازاریاب، اشتغالزایی و کارآفرینی و امور هنری هستند.

راه ارتباطی جهت مشاوره

از طریق Whatsapp و یا Telegram

تلفن همراه:  0064223192906

amirshahneshin@yahoo.com

مدیر برند: امیر شاه نشین