بلاگ آموزشی خبری میربرند

MirBrand Weekly Blog

انواع رفتار مصرف کننده و الگوی خرید

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

بازار مصرف شامل همه افراد و خانوارهایی است که کالا و خدمات را برای مصارف شخصی خریداری یا اکتساب می کنند. ساده ترین الگوی خرید مصرف کننده الگویی است که طبق آن محرک هایی غیر از محصول، قیمت، تبلیغات و مکان خرید، تاثیر گذار است. یعنی پارامترهایی مانند اقتصاد، فناوری، سیاست و فرهنگ تحت عنوان جعبه سیاه در روند و رفتار خرید مصرف کننده تاثیر میگذارد. همچنین در تدوین استراتژی بازاریابی و برنامه برندسازی باید این موارد مو به مو بررسی شوند تا بازارهدف را درست شناسایی نمایید و مشتریان را به سمت محصولات و خدمات خود سوق دهید.

 

انواع رفتار مربوط به تصمیم گیری برای خرید:

 

رفتار خرید هنگام خرید یک خمیر دندان، یک آی پد،خدمات مالی و یا یک خودرو کاملا متفاوت است؛ انواع رفتار مصرف کننده برای خرید براساس میزان مشارکت خریدار و میزان اختلاف های بین برندها بشرح زیر است:

 

1- رفتار پیچیده در خرید:

 

مصرف کنندگان همگامی که تا حد زیادی درگیر خرید میشوند و تفاوت های قابل توجهی بین برندها قایل اند رفتار پیچیده دارند. مثلا در خرید یک رایانه اطلاعات کافی درمورد ویژگی های آن ندارید و قیمت تمامی برندها را مقایسه میکنید و نمیدانید کدام را بخرید تا زمانی که مطالعه کافی کنید درمورد ویژگی محصول مورد نیازتان و یا از یک برند معروف با اعتماد به اعتبار آن خرید میکنید. در اینجا برندها باید هرچه ساده تر درگیری ذهنی مخاطبان را با اطلاعات ساده و مقایسه نسبی با دیگر برندها حل کنند.

 

2- رفتار در شرایط کم بودن اختلاف بین برندها:

 

این شرایط زمانی روی میدهد که مصرف کننده به لحاظ ذهنی تا حد زیادی درگیر خرید کالای گران، نامتناوب و یا پرمخاطره هستند اما تفاوت زیادی بین برندها مشاهده نمیکنند. مثلا در هنگام خرید فرش شاید شما تمامی برند فرش هایی که در یک سطح قیمتی هستند را یکسان بدانید، پس یا سریعا خرید خود را انجام میدهید با توجه به قیمت پایین تر و یا به آسانی خرید توجه کنید. در اینجا امکان اینکه ناراحتی پس از خرید بوجود بیاید زیاد است.  در اینجا برندسازی به کمک شما میآید و صاحبان برند باید پس از فروش حس مطلوب و انرژی مثبت به خریدار بدهند؛ مثلا هدایای تبلیغاتی، تبریک تولد و هر کاری در ارتباط ب مدیریت روابط با مشتری

 

3- رفتار مربوط به خرید روزمره:

 

در این مورد درگیری ذهنی پایینی وجود دارد و مصرف کنندگان بدون تفکر زیاد و تنها با مراجعه به فروشگاه به سراغ هر برندی میروند و نه بخاطر وفاداری به یک برند. در این روش تحقیق زیادی در مورد خرید محصول ندارد. در این حالت جهت کسب بازار در بین مصرف کنندگان باران تبلیغاتی و تداوم بازاریابی باعث ایجاد اعتقاد به یک برند میشود. نمایش مکرر نمادهای بصری و فعالیت مداوم از طریق تبلیغات در رسانه های مختلف استراتژی مناسب برندسازی است.

 

4- رفتار خرید مربوط به اقلام گوناگون:

 

مصرف کننده درگیری ذهنی پایینی دارد اما تفاوت زیاد و قابل توجهی بین برندها وجود دارد. برای مثال شما ممکن است هنگام خرید یک شکلات زمان زیادی صرف نکنید امادر هنگام مصرف آنرا با دیگر تجارب خود مقایسه کنید و اما دفعه بعدی یک برند دیگر را امتحان کنید، نه از روی نارضایتی بلکه از سر تنوع طلبی! در این حالت برندها باید با ارایه کوپن های خرید، تبلیغات مکرر و مشوق، پرکردن قفسه های فروشگاه ها و قیمت پایین سهم خود را افزایش دهند.

 

استراتژی برندسازی با توجه به روند مختلف مصرف مشتریان

درباره آژانس برندسازی

آژانس برندسازی میرا با همکاری گروهی از متخصصان در زمینه های مختلف تجارت تشکیل شده است و تا کنون مشغول به توسعه بازار هدف و برندینگ بصورت حرفه ای در عرصه های مختلف کسب و کار مانند طلا و جواهرات و سنگهای زینتی، رستوران و کافه تریا، آموزش تیم فروش و بازاریاب، اشتغالزایی و کارآفرینی و امور هنری هستند.

راه ارتباطی جهت مشاوره

از طریق Whatsapp و یا Telegram

تلفن همراه:  0064223192906

amirshahneshin@yahoo.com

مدیر برند: امیر شاه نشین